Üretimde Tekstil Ürünlerinin Maliyetlerini Nasıl Düşürülür?

1990'lardan başlayarak, çevresel zorluklarla mücadele etmek için güçlü bir hareket olmuştur. Şirketler, kuruluşlar ve hükümetler, tehlikeli veya zehirli maddelerin atılmasının çevreye nasıl zararlı bir güç olduğunu gördüler ve bilgi paylaşmak ve bununla mücadele etmek için adımlar atmak için adımlar attılar. Plastik ve pamuk gibi malzemeler, büyük miktarda kirlilik yaratan ve çöp torbalarını çöplüklerimize götüren tehlikelerden biridir. Kirleticilerin çevremizi etkilemesini engellemenin bir yolu, hammaddeleri daha verimli kullanmaktır.

Örme, triko, çorap ve dokuma üreticileri için - büyük ölçüde daha ucuz iplik nedeniyle - ekonomik olarak daha uygunsa, tamamen yeni kumaş yaratmak yerine mevcut stoku yeniden kullanmak mantıklıdır. Bu, hammadde hurdalarının yeniden işlenmesi sırasında oluşan kirliliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretim süresini de %50'ye kadar azaltır. Lüks ürünlerde kullanılan geri dönüştürülmüş kumaşların çoğu aslında tüketici öncesi tekstil atıklarından yapılıyor. Şirketler, pamuğu geri dönüştürerek sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda hareket edebilir ve aynı zamanda atıkları azaltabilir. Tek bir tişört, geri dönüşümle 2700 litreye kadar su tasarrufu sağlayabilir! Sürdürülebilir malzemelere yönelik artan talep, geri dönüştürülmüş kumaş gibi geri dönüştürülmüş malzemelere yönelik daha büyük bir baskıya yol açıyor. Yeni kumaş üretimi genellikle büyük miktarda enerji ve kimyasal gerektirir, ancak bunlar geri dönüşümle azaltılabilir. Geri dönüştürülmüş kumaşlar, yeni kumaşlara göre daha ucuz ve daha çevre dostu çünkü şirketler üretim süreçlerini işlenmemiş malzemeleri kullanmaktan saptırabiliyor. Geri dönüştürülmüş elyaf pazarı gelişiyor, ancak asıl zorluk onlar için bir pazar bulmak. Talebin arttığı ülkelerde geri kazanılan liflerin kumaşa dönüştürülmesi ile bu sorun çözülebilir. ABD gibi diğer ülkelerde bu tür ürünlere zaten talep var.

Alpsa Tekstil olarak geri dönüşümlü iplik ve elyaflarımızla üretim maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olmak için buradayız. Sürdürülebilirlik, kalite ve uygun maliyet için bizimle iletişime geçin.